Dom

Wybór ręcznika – najważniejsze informacje

Przy wyborze ręczników decyduje nie tylko fason czy zestaw barw – zwracamy uwagę, jak dopasują się do wystroju wnętrza łazienki albo czy będzie atrakcyjnym elementem przy podróżowaniu czy plażowaniu. Często zapominamy o cechach utylitarnych, a więc i o jakości.

Design czy funkcjonalność? Rekomendujemy obie opcje

Podczas oceny jakości ręczników sprawdzamy objętość, chłonność, czas wysychania i solidne obszycie. Jeśli chłonność jest najważniejsze, materiał z oznaczeniem 500g/m2 stanowi początek odliczania ekstra chłonności. Takie liczby pojawiają się wśród produktów bambusowych lub bawełnianych. Każdy ma wiele plusów: są przytulne i sprężyste, a te drugie posiadają działanie antybakteryjne. Na rynku możesz znaleźć produkty o różnym wykończeniu, jednak nieograniczoną rękojmię solidności ręcznika mogą dać jedynie podwinięte krawędzie.

Ręczniki szybkoschnące

Od niedawna możemy korzystać z szczególnie chłonnych ręczników o krótkim okresie schnięcia. Zwykle mówimy o nich jako o doskonałej formule na plażę, pod namiot czy w innych okolicznościach urlopowych, lecz doskonale nadają się także do łazienki, także jako ręczniki dziecięce. Tutaj podczas wyboru najlepiej z góry wiedzieć o rozmiarach i planowanej funkcji.

Kluczowe kryteria podczas zakupu ręczników szybkoschnących

O tych kryteriach musisz pamiętać, przymierzając się do zakupu szybkoschnących ręczników:

– ile czasu potrzebują na wyschnięcie,
– jaką chłonność mogą nam zaoferować,
– czy nie są zbyt ciężkie, zwłaszcza gdy zabieramy je ze sobą w podróż,
– korzystna cena.

Dobór jest uzależniony od konkretnych oczekiwań. Każdy z nas ma nieco inne upodobania, więc najlepiej świadomie wybierać ręczniki z weluru, mikrofibry czy frotte. Najważniejsze odmiany ręczników o krótkim czasie schnięcia da się wyliczyć od najcięższego do najlżejszego w kolejności: frotte, welur, mikrofibra. Mikrofibrowe są nawet trzy razy lżejsze od ręczników z weluru, wygodne w transporcie, a wysychają sześć razy szybciej niż bawełniane. Wyjątkowo lekkie, nie są jednak wolne od małych minusów. Dość trudno współpracują ze skórą, co komplikuje użytkowanie. W związku z tym wycieranie takim ręcznikiem pozwoli osiągnąć dobre rezultaty, jeżeli będziemy go miąć i systematycznie dotykać ciała w wilgotnych obszarach. Wiele osób woli wycieranie tradycyjne, więc wybiera delikatniejszą w dotyku i trochę cięższą materię.

Niektórych nabywców od szybkoschnących wersji odstręcza wysokość rachunku, gdyż musimy za nie zapłacić nawet więcej niż sto PLN. Zatem osoby wypatrujące ekonomicznych wariantów wybierają wersję welurową, ponieważ kosztuje do 40 zł, lub w jeszcze niższej cenie wersję frotową.

Możesz również polubić…