Dom

Warzywa do uprawy w szklarni – na jakie warto się zdecydować?

Szklarnie ogrodowe w ostatnich latach są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Coraz większa liczba osób decyduje się na tego typu uprawę roślin w przydomowych ogródkach. Nie ma się co dziwić – jest to rozwiązanie z wieloma zaletami. Które odmiany hodowane w szklarni zapewniają najlepsze wyniki?

Szklarnie ogrodowe – dlaczego stają się coraz bardziejpopularne?

Nie sposób nie docenić smaku, jaki mają owoce i warzywa z własnego ogródka. Produkty dostępne w sklepach przeważnie mają znacznie mniej wartości odżywczych, a dodatkowo nie są aż tak smaczne. Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku własnych owoców i warzyw – ich jedzenie jest przyjemne i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, mamy pewność, że np. nie zostały potraktowane nawozami sztucznymi. Coraz więcej osób pasjonujących się ogrodnictwem wybiera szklarnię zamiast tradycyjnego ogrodu. W ten sposób uprawa staje się znacznie łatwiejsza, a poza tym zbiory będą miały na pewno dużo lepszy smak. Szklarnia poliwęglanowa nadają się przede wszystkim do hodowli roślin , które potrzebują więcej ciepła. W panującym u nas klimacie równie ważne jest to, żeby w miarę możliwości wpłynąć na wydłużenie okresu wegetacji owoców i warzyw. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się ich wyjątkowym smakiem przez dłuższy czas. Szklarnię można postawić samemu i wcale nie musi to być duży wydatek. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotową szklarnię ogrodową można bez problemu kupić w sklepie, znajdziemy je nawet online. Inna możliwość to tzw. tunele, które jednak statystycznie nie przynoszą aż takich sukcesów w uprawie.

Jakie warzywa będą najlepsze do uprawiania w szklarni?

W szklarniach zaleca się uprawianie tych warzyw uprawiać głównie takie rośliny, które wymagają wysokiej temperatury. Można do nich zaliczyć np. paprykę, która pomijając to, że bardzo dobrze rośnie w wysokich temperaturach, to lubi także wysoką wilgotność powietrza. W szklarniach Do uprawy w szklarni możemy wybrać jedną z odmian papryki (również tę ostrą). Sporym powodzeniem cieszy się także odmiana ogórka szklarniowego. Musimy pamiętać, by nie podlewać ich nadmiernie chłodną wodą, gdyż są one na to bardzo wrażliwe. Szklarnia może służyć też do hodowli pomidorów, które w takich warunkach osiągają duże rozmiary i mają słodki smak. Najbardziej poleca się uprawiać w takich warunkach tradycyjną odmianę pomidorów, inne gatunki np. pomidorki koktajlowe, świetnie radzą sobie również w normalnych warunkach. Pomidory powinno się regularnie nawozić, a zanim trafią do szklarni odpowiednio przygotować glebę grządek. Potrzebują też systematycznego podlewania najlepiej w taki sposób, aby nadmiar wody nie dostał się na ich liście i owoce.

Możesz również polubić…