Dom

Zdecyduj się na całoroczny ogród zimowy

Każdy z nas marzy, by długie jesienne popołudnia spędzać bliżej przyrody, lecz bez rezygnacji przyjemnego ciepła, jakie wiąże się z pozostaniem w domowych pieleszach. Okazuje się, że można połączyć to z dobrym sposobem na powiększenie powierzchni użytkowej swojego domu. Połączenie jednego z drugim znajdziemy w przydomowej oranżerii, czyli działki pod dachem.

Domowa oranżeria – jak zabrać się do jej stworzenia?

Po podjęciu decyzji należy określić: czego spodziewamy się po oranżerii? Możemy wziąć pod uwagę dwa typy ogrodu zimowego: zimny i ciepły. Od tego zależeć będzie rachunek inwestycji, jak i jej układ przestrzeni. Następnym punktem programu po podjęciu decyzji funkcji, jaką ma odgrywać ogród zimowy, jest oznaczenie jego usytuowania. Pokój dzienny od strony ogrodu zawsze będzie pasującym pomysłem przez przedłużenie widoku na piękny krajobraz.

W którym miejscu umieścić ogród zimowy?

Najbardziej zależy to od strony świata – np. od strony południowej ogród będzie mocno nasłoneczniony bez względu na porę roku, także zimą. Nawet tak bardzo, że najbardziej egzotyczne rośliny będą tu mieć znakomite warunki do wzrostu. Z tym że ze względu na podwyższoną szybkość oddziaływania promieni słonecznych, może wymagać montażu przyciemnianych szyb i wydajnej wentylacji. Oranżeria wschodnia natomiast, choć obniża stopień przedostawania się promieni słonecznych, także powinna posiadać możliwość zaciemnienia oraz odpowiednią wentylację. Ogród zimowy od zachodu jest nasłoneczniony w godzinach popołudniowych, zaś od strony północnej legitymuje się mocnym zacienieniem. W tej ostatniej opcji potrzebne będzie zamontowanie sztucznego światła przeznaczonego dla upraw zamkniętych.

O czym należy pamiętać projektując ogród zimowy

Gdy ogród zimowy już jest musimy urządzić go zgodnie z założoną uprzednio rolą. Na posadzce można umieścić łatwe w pielęgnacji płytki gresowe. Porządne wyposażenie technorattanowe będzie skuteczną ideą na duże ilości promieniowania uv. Trzeba również zadbać, by nieopodal czekały w pogotowiu przytulne koce. Tylko od ciebie zależy, jak urządzisz nowe domowe wnętrze. Często realizowanym projektem jest wykorzystanie przestrzeni na jadalnię. Duży, naturalny komplety typu stół + krzesła umożliwią wspólne uczty pod gołym niebem. Po zmierzchu warto przygotować oświetlenie dostosowane do całości projektu.

Możesz również polubić…