Relaks w saunie nie jest przewidzianym tylko dla bogaczy. Czy musisz posiadać dodatkowy parcelę na podwórku lub specjalne urządzenia? I ty będziesz mieć swoją saunę, jeśli myślisz o jej odprężających zaletach. Ale wybierając mały rozkoszny kącik trzeba popatrzeć na detale. W jakich warunkach ręcznik 140×70 powinien wystarczyć do radości z jej uroków?
Najważniejsze sprawy przed uruchomieniem sauny
Zanim kupisz saunę…
Jak zdecydować się na odpowiednią lokalizację sauny? Wielu sauny wydają się jedynie większymi instalacjami, które można spotkać w obiektach dostępnych dla każdego. A przecież prywatna sauna może ograniczyć się do skromnych rozmiarów i da się ją urządzić także we wnętrzu trochę większej łazienki, w lokalu w bloku lub w starej kamienicy. Łazienka do instalacji sauny to niezły pomysł, ponieważ nie trzeba wtedy montować prysznica z zimną wodą. Osoby z domem mogą postawić na wybudowanie sauny na swojej posesji. Wówczas nie obędzie się bez rurze z zimną wodą, która jest elementem niezbędnym podczas zażywania parówki w saunie.
Instalacja sauny.
Nowoczesne instalacje do użytku prywatnego mają w swoim wyposażeniu ogrzewanie elektryczne. W związku z tym przed montażem sauny trzeba sprawdzić moc instalacji elektrycznej, do której będzie podpięta. Do prawidłowego wykorzystania sauny niezbędna będzie również instalacja wodno-kanalizacyjna oraz układ wentylacyjny, którego zadaniem będzie odprowadzenie nadmiarowej wilgoci na zewnątrz budynku. Gdy założysz saunę wewnątrz mieszkania, powinieneś o to starannie zadbać.
Koszty na budowę sauny. Ostateczny rachunek za budowę sauny będzie zależny od rodzaju, szczególnie od jej wielkości oraz mocy, jak również od jej osprzętu. Od 4 do 5 tys. wyniosą najmniejsze sauny do domowego użytku, czyli mniej więcej cenę urządzenia AGD lub RTV średniej klasy. Rzecz jasna bardziej zaawansowane modele kosztują jeszcze więcej.
Dlaczego warto inwestować we własną saunę?
Od setek lat sauna pozostaje doskonałym sposobem na odpoczynek ciała i umysłu po pracowitym dniu. Sauna to również idealny sposób na wzmocnienie nadszarpniętej odporności, uodpornianie swojego układu mięśniowego oraz odświeżenie dla każdej komórki. Dobrym czasem na zabiegi w saunie jest okres jesienno-zimowy, kiedy na zewnątrz ochładza się i brzydka pogoda nie zachęca do uprawiania jakichkolwiek działań prozdrowotnych. To w niej można rozgrzać komórki oraz dokładnie oczyścić z kumulujących się zanieczyszczeń. Zimowe pobyty w saunie nie tylko odprężą ciało, ale także w korzystny sposób wpłyną na ogólną kondycję. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdy niewielka emisja promieni słońca i krótki dzień powodują, że człowiek szuka dodatkowego źródła energii.